wtorek, 29 lipca 2014 napisz DONOS@

Przyjaciele Zippiego

Program promocji zdrowia psychicznego dla małych dzieci. Przedszkole Publiczne Nr 8 jest pierwszą placówką w Łomży, która przystąpiła do realizacji powyższego programu. W naszym przedszkolu program Przyjaciele Zippiego realizowany jest w trzech grupach (w grupie 5 -latków I, grupie 5-latków II i w grupie 6-latków).

Co to jest program Przyjaciele Zippiego?

Przyjaciele Zippiego to program dla małych dzieci o różnych umiejętnościach. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Prowadzony jest w szkołach i przedszkolach. Składa się z 24 spotkań. Nauczyciele zostali specjalnie przeszkoleni, aby prowadzić zajęcia. Program Przyjaciele Zippiego składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie.

Program składa się z sześciu części :
1. Uczucia
2. Komunikacja
3. Nawiązywanie i zrywanie więzi
4. Rozwiązywanie konfliktów
5. Przeżywanie zmiany i straty
6. Dajemy sobie radę

Wiele usłyszysz o bohaterze o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa. Każde opowiadanie jest zilustrowane za pomocą zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy. Cały program przeznaczony jest szczególnie dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat. Doświadczenie wskazuje, że dzieciom bardzo się on podoba.

Program uczy dzieci:

·      Jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać

·      Jak mówić to, co chce się powiedzieć

·      Jak słuchać uważnie

·      Jak prosić o pomoc

·      Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

·      Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

·      Jak mówić przepraszam

·      Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy jest się krzywdzonym

·      Jak rozwiązywać konflikty

·      Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią

·      Jak adaptować się do nowych sytuacji

·      Jak pomagać innym

Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić. Zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko im pomagają, ale również nie krzywdzą innych.

·      Więcej o programie możesz się dowiedzieć na stronie internetowej

www.partnershipforchildren.org.uk
www.cmppp.edu.pl

Osoby odpowiedzialne za realizację programu w przedszkolu:

mgr Aneta Grądzka

mgr Anna Zaniewska